2433/​25

Siegwald Dahl (f. Dresden 1827, d. 1902)

Hyrdedreng med hund i sydlandsk bjerglandskab. Sign. Siegwald Dahl 1854. Olie på lærred. 147×112.

Siegwald Dahl var søn af maleren I.C. Dahl (1788–1857), som han blev undervist af, derudover studerede han hos den tyske landskabs- og dyremaler Johan Friedrich Wilhelm Wegener (1788–1857). 1851 rejste han til London for at studere hos den berømte dyremaler Edwin Landseer (1802–1873). Nærværende maler viser Dahls talent som både portræt- og dyremaler.

Litteratur: Louis Bobé m.fl. (red.), “Danske Herregaarde ved 1920”, bind I, 1922, afb. s. 181. Hér foto af riddersalen, hvor det store maleri hænger for endevæggen.

Proveniens: Tølløse Slot, også kaldet Tølløsegård, som er en herregård, der ligger ved landsbyen Gammel Tølløse i Tølløse Sogn, Holbæk Kommune.

Overordnet fin stabil stand. Originalt lærred. Mindre krakeleringer. Let slitage i kanter. Små afskalninger hist og her. Trænger til rensning. Enkelte små retoucheringer.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?