1433/203
Blomstersøjle af nøddetræ med beslag og galleri af messingblik, top med plade af alabast, på kannelerede ben. Louis XVI form. 20. årh.s begyndelse. H. 100. B. 30. D. 30.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Ældre malerier og møbler, 11. august 2014
Vurdering
Hammerslag