2446/902
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 16”. Lænestol med stel af eg. Løs sædehynde og ryg betrukket med stribet, original uld. Formgivet 1952. Udført hos AP Stolen, København.
Modellen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum, Københavnforåret 1952 hos firmaet “Ønskebo”.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 4, april 1952, side 62 og i nr. 7, juli 1952, i annonce fra “Ønskebo”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Underside af sæde med slitage.
Vurdering
879044 |