1445/​1641

“Half-hunter” lommeur af 18 kt. guld, kasse rigt graveret med bladværk og løvemaske, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af guld. 1880'erne. Vægt ialt 93 gr. Kassediam. 47 mm. Samt lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk, hvid skive med romertal, støvkapsel af forgyldt metal. Vægt ialt 68 gr. Kassediam. 45 mm. 19. årh.s midte. (2)

Half-hunter uret fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Half-hunter bag- og støvkapsel med gravering. Nøgleur med bulet/trykket ringholder.

Varia, 6. november 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

10 bud

4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK