12043/18
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Isspand af stentøj dekoreret med blågrøn glasur med brune elementer. Forsynet med bambushank. Sign. monogram. H. ca. 16.5.
Ingen skår eller afslag. Mindre brændingsrevne under bunden fra produktionen. Enkelte brugsspor på siden og lidt malingrester, der ikke er forsøgt fjernet.
Kunst, antikviteter & design, 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud