2115/​510

Dansk møbeldesign

Sofabord med stel af grålakeret metal. Top og sko af massiv eg. Top af et stykke udskåret egetræ. Udført ca. 1950erne. H. 55. L. 157. B. 63.

Patina, herunder ridser og mærker. Top restaureret med lak og mindre fyldninger. Stel med mindre afslag i lak.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag