1623/8620
Tabatiere af forgyldt metal, låg med profilportræt af en fornem dame, antagelig Katharina den Store af Rusland, graveret med geometriske mønstre. 18. årh.s slutning. H. 3. L. 8,5.
Mindre aldersslitage, bl. a. mindre slidt forgyldning.
Russisk auktion, 6. juni 2016
Vurdering
Hammerslag