2025/8526
Russisk rejseikon af bronze, dekoreret med emajle, forestillende “Desis”. Kristus Pantokrator (Verdensherskeren), flankeret af Jomfru Maria (Gudsmoder) og Johannes Døberen (Forløberen). 19. årh. 17,5×46,5.
Proveniens: Ældre dansk ikon samling.
Ridser og mærker.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag