2025/​8526

Russisk rejseikon af bronze, dekoreret med emajle, forestillende “Desis”. Kristus Pantokrator (Verdensherskeren), flankeret af Jomfru Maria (Gudsmoder) og Johannes Døberen (Forløberen). 19. årh. 17,5×46,5.

Proveniens: Ældre dansk ikon samling.

Ridser og mærker.

Russisk tema, 15. juni 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK