Hugo V. Pedersen (f. København 1870, d. Holte 1959)
Portræt af ung siameserinde, Bangkok. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred.
Proveniens: Hugo V. Pedersens Mindeudstilling, Aarhus 1959. Ligeledes udstillet i Jugles Udstillingssal, Aarhus 16.-22. september 1944, kat. no. 37. Dengang tilhørende Herr Direktør, Isenkræmmer V. Adelørn, Aarhus. Afbildet i bogen af C. Gautier “Maleren Hugo V. Pedersen”. Forlag C.W.T jr. Aarhus, 1944. Afbildet på p. 52.
Større og talrige krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021