Samling effekter af sølv, sterlingsølv samt jern. Bestående af sæt med papirkniv samt -saks med skafter af sterlingsølv, i læderetui. Samt blækhus af glas med låg af sølv, delvist forgyldt, bæger af krystalglas med montering af sølv, brevvægt af sterlingsølv i form af et næbdyr og papirkniv af sølv prydet med røde sten. Samt notesblok holder i sterlingsølv og bakelit, udført hos Hans Jensen. (7)
Papirkniv af stål indlagt med sølv prydet med våbenskjold, delvist forgyldt medfølger samlingen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Delvist graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021