2008/​3 Brandt Jeanrenaud et Robert lommeur af 18 kt. guld med timerepetition. Schweiz, 19. årh.s første halvdel. Vægt 109 gr. Kassediam. 59 mm.

Be­skriv­el­se

Brandt Jeanrenaud et Robert lommeur af 18 kt. guld med timerepetition, guillocheret og graveret skive med hvide emaljeplaketter med arabertal, midte delvis dekoreret med polykromt emalje sceneri i form af kvinde med lyre i landskab, skive og værk signeret Brandt Jeanrenaud et Robert. Støvkapsel af forgyldt metal. Schweiz, 19. årh.s første halvdel. Vægt i alt 109 gr. Kassediam. 59 mm.

Urskiven er antagelig født med kun delvis emaljeret dekoration. Lignende delvis dekoreret skiver findes på andre lommeure fra urfirmaet Brandt Jeanrenaud et Robert.

Uret kan ikke trækkes op men kan aktiveres kortvarigt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Emalje med minimale afslag. Der medfølger ikke nøgle.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

10.000 kr.