921/​440

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

“Skyggelandskab” fra “Arvtagerserien”, 1992. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 150×120; 180×150 inkl. kunstnerramme med emblemer.

Udstillet: ”Spejlbilleder”, Det Nationalhistoriske Museum, Frederiksborg, Hillerød 1992–93. Udstillet: ”Kunstnere vi mødte”, Fanø Kunstmuseum, 1. september-21. oktober 2018. Proveniens: Købt af nuværende ejer i 1993 hos Galleri Franz Pedersen, Horsens.

Michael Kvium: ”Skyggelandskab”, 1992. I Michael Kviums efterhånden lange kunstneriske virke står den såkaldte ”Arvtager” serie som en milepæl med et helt særligt omdømme og kunsthistorisk tyngde. Serien består af 10–12 malerier, hvoraf det ene ”Handlingen” befinder sig på Horsens Kunstmuseum, mens flere af de øvrige befinder sig i prominente private samlinger.

For Kvium var udgangspunkt en eksistentiel tvivl: ”Hvad er det vigtigste, vi som mennesker arver eller lærer af historien? I en søgen efter svar på dette spørgsmål, opstod nogle grund-billeder, jeg kan lade gå i arv. De billeder jeg synes vigtigst at videregive, må findes hinsides de vrede udbrud eller det glade budskab og snarere være spørgsmål end et svar. Hvorfor?” (Michael Kvium, Horsens Kunstmuseum)

Værket ”Skyggelandskab” stiller på typisk Kviumsk vis spørgsmål til kunstens rolle i samfundet, men mere væsentligt også til menneskets væren i verden. Titlen og motivet kan således – gennem Platons hulelignelse – ses som en kommentar til et liv, hvor vi i vores forblindelse forveksler skyggebilleder med virkelighed og forhindrer adgangen til en højere indsigt.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag