Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Parti fra en stråtækt bondegård med høstakke. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 43×55.
Udstillingsetiket på blændrammen.
Enkelte retoucheringer. Krakeleringer af varierende størrelse og minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Nålehul i øverste venstre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
10 bud