Foto endnu ikke klar
883/​1188

Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)

“Ohne titel” (Uden titel). Sign. Förg 07. Akryl på lærred. 160×150.

Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet direkte fra ovenstående.

Værket er registreret i arkivet over Günther Förgs værker som nr. WVF 07.B.0002. Vi takker Hr. Michael Neff, The Estate of Günther Förg, for de informationer han venligst har stillet til rådighed om værket.

“Für mich ist abstrakte Kunst heute das, was man sieht und nicht mehr.”

“For me, abstract art today is what one sees and nothing more.”

Günther Förg i en samtale med Thomas Groetz (2004). Hér gengivet fra introduktionen til kataloget “Günther Förg - Back and Forth”, Essl Museum Kunst der Gegenwart, Wien, Østrig 2007, s. 2.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2018

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK