2442/​7001

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Top af lys marmor. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 65. Diam. 140.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top er løs. Skruer medfølger ikke.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1167300 21.000 DKK