2442/​7001

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Top af lys marmor. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 65. Diam. 140.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top er løs. Skruer medfølger ikke.

Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

22.000 DKK
21.000 DKK