1747/​1518

Et par tyske Empire lysestager af sølv, prydet med bladranker og perlestaf, firesidet fodstykke. Graveret med dobbelt våbenskjold. Mester Peter van Leenhoff, Soest. 19. årh.s begyndelse. Vægt ca. 904 gr. H. 25. (2)

Mindre buler, ridser og mærker. Den ene stage med mindre skævhed.

Varia, 23. november 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK