Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
En rund vase af stentøj dekoreret med grøngrå glasur. Sign. monogram, 7–11-1918. Udført hos Kgl. P. Unik. H. 11,5. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To afslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
19 bud