2015/​89

Bartholomew Davis, London

George III lygteur i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med gennembrudet hjørneornamenter, plakette sign. Bartho. Davis, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 28. D. 19.

Pendul og optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. nøglen mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK