12120/303
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Munkegaardsstolen”. Tre stabelstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg af formspændt lakeret og lamineret træ. Model 3105. Udført hos Fritz Hansen. H. 77. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere lakererede. En stol med finérskade. Revner i finéren.
Kunst, antikviteter & design, 20. maj 2021
Vurdering
Hammerslag