900/​115

Pierre Philippe Thomire, tilskrevet (f. 1751, d. 1843)

Jacob-Desmalter , tilskrevet (f. Paris 1770, d. 1841)

Fransk Empire seng af mahogni med beslag af forgyldt bronze, tilskrevet Jacob Desmalter, sengestolper med buster og vaser af patineret bronze sandsynligvis af Thomire udføret efter forbillede efter Percier og Fontaine. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 165. L. 209. B. 158. Invendige mål L. 185. B. 140.

Proveniens: Château de Pontchartrain.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

175.000 DKK

Hammerslag