914/​24

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Gourdformet bordlampe af stentøj dekoreret med Okseblodsglasur. Sign. Salto. Kgl. P. Forsynet med montering af patineret bronze. Formgivet 1944. H. ekskl. fatning 38,5. H. inkl. fatning 45.

Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister fig. 161, s. 174.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK