Anatolij Timofeevich Zverev (f. Moskva 1931, d. sst. 1986)
Et kvindeansigt. Sign. kyrillisk monogram AZ. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 61×43. Uindrammet.
Proveniens: Svensk privatsamling.
Papiret er gulnet. Lettere flossede kanter og enkelte revner, heraf en ca. 15 cm.
Russisk tema, 7. december 2020
24 bud