1840/9582
Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)
Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)
Jaakko Niemi (f. 20. årh.)
Fem vaser af klart glas, heraf fire med underfang af glas i blå og grå nuancer, samt én vase indlagt med luftbobler. Alle sign. Udført hos Nuutajärvi Glasværk og Iittala Finland. H. 8–22. (5)
Almindelig patina, herunder mindreminor ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag