899/​1130

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

Brun maske. Sign. på bagsiden Egill Jacobsen 1949. Olie på lærred. 113×83.

Litteratur: Harald Leth: “Egill Jacobsen”, Vor Tids Kunst 54, København, 1956, gengivet side 41. Litteratur: Christian Dotremont: “Egill Jacobsen”, Danske nutidskunstnere Bd. IV, København, 1963, nr. 35, gengivet i farver. Litteratur: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1961, gengivet side 59. Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–1965”, København, 1980, nr. 1949/10. Udstillet: Ålborg Kunstforening, 1949, kat. nr. 20. Udstillet: Grønningen, København, 1950, kat. nr. 76. Udstillet: Nordiska Konstförbundets 5. Årsutställning, Taidehalli-Ateneum, Konsthallen, Helsingfors, 1950, kat. nr. 16. Udstillet: “XXVIII-Biennale Internazionale di Venezia”, 1956, s. 363, kat. nr. 20. Udstillet: “Kunst hos Sagførere”, Winkel & Magnussen, København, 1958, kat. nr. 47. Udstillet: Dansk Købestævnes 50 års jubilæums-udstilling, Fredericia, 1960, kat. nr. 62. Udstillet: “Egill Jacobsen. Retrospektiv udstilling”, Charlottenborg, København, 1960, kat. nr. 68. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Maison du Danemark, Paris, 1962, kat. nr. 21, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1966, kat. nr. 45. Udstillet: “Cobra”, Sonja Henies og Niels Onstads Stiftelser, Kunstsentret Høvikodden, Oslo, 1988. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Louisiana, 1970–1971, kat. nr. 58. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoeds samling, København. Erhvervet på Grønningen i 1950. Siden nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK