Foto endnu ikke klar
2118/​916

Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)

“Trilobo”. Lysekrone med stel af forkromet metal, dekoreret med ophængte prismer af klart og gul/orange farvet glas. Udført ca. 1970 hos Venini, Murano, Italien. H. 130. Diam. 40.

Litteratur: Franco Deboni: Venini Glass. Its History, Artists and Techniques. Umberto Allemandi & C., 2007, s. 255 (Trilobo serie afbilledet).

Almindelig patina herunder nogle små overfladeridser og mærker. En klar prisme med overflade afslag (L. ca. 1 cm.). Én klar prisme mangler. Da prismerne er håndlavet kan der være små variationer i længde og tykkelse. Ophæng med slitage, herunder rustpletter. Baldakin med stødmærke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK