2111/759
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Et par sennepskrukker af sølv med gennembrudt mønster. Indvendigt med blå glasindsatser samt med tilhørende skeer med trælaf. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Vægt ekskl. glasindsats og dele med træ: 237 g. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sølv på skeer samt inderside af lågerne med nogle mørke overfladepletter.
Moderne kunst og design, 16. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud