1831/519
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre pers. sofa i svungen form med tilspidsende ben af teak. Sæde, sider samt ryg betrukket med rød uld. Model 450. Udført hos Aarhus Polstringsmøbelfabrik. H. 74. L. 250. B. 86.
Litteratur: Mobilia no. 35–36, juni-juli 1958.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Betræk og keder med mindre defekter,
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag