2006/530
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 235/4”. Fire-personers sofa med stel af eg, armlæn og løse Epeda hynder med lyseblåt uld. Designet 1955. Udført hos Getama, Gedsted. L. 240.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Hynder falmet og med pletter. Den ene ryghynde med brændmærker på kant.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag