Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulært fad af stentøj med indridset og præget mønster i relief. Dekoreret med blå, grå og brun spættet glasur. Sign. Salto, 1931. H. 2,3. Diam. 21,4.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevne - synlig på for/oversiden.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
21 bud