Gil Elvgren: “Peek A View”. Pin-up plakat med fremstilling af kvinde, som klæder sig af. Bagsiden stemplet (formentlig datering) “12–15-1980” samt med påsat etiket mærket “A433”. Farvelitografi. Plakatmål 43×28. Rammemål 52×42.
Gil Elvgren begyndte i 1937 at lave pin-up billeder til forlaget Louis F. Dow, og han blev hurtigt herefter en af de mest populære kunstnere indenfor sit felt. Et vidnesbyrd om dette sås under Anden Verdenskrig, hvor reproduktioner af hans billeder prydede mange amerikanske krigsfly. Gennem karrieren voksede Gil Elvgrens kundekreds støt og kom med tiden til at omfatte bl.a. Coca-Cola, kalenderpoducenten Brown & Bigelow, General Electric og Cosmopolitan Magazine. I de sidste 30 år af sit liv arbejdede han stort set altid med lærreder med formatet 75×60 cm. Hans foretrukne medium var olie.
Dette er et originalt amerikansk farvelitografi fra 1980, udført på grundlag af et oliemaleri. Fremstår med minimale håndteringstegn.
Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021
27 bud