12103/​59

Gil Elvgren: “Peek A View”. Pin-up plakat med fremstilling af kvinde, som klæder sig af. Bagsiden stemplet (formentlig datering) “12–15-1980” samt med påsat etiket mærket “A433”. Farvelitografi. Plakatmål 43×28. Rammemål 52×42.

Gil Elvgren begyndte i 1937 at lave pin-up billeder til forlaget Louis F. Dow, og han blev hurtigt herefter en af de mest populære kunstnere indenfor sit felt. Et vidnesbyrd om dette sås under Anden Verdenskrig, hvor reproduktioner af hans billeder prydede mange amerikanske krigsfly. Gennem karrieren voksede Gil Elvgrens kundekreds støt og kom med tiden til at omfatte bl.a. Coca-Cola, kalenderpoducenten Brown & Bigelow, General Electric og Cosmopolitan Magazine. I de sidste 30 år af sit liv arbejdede han stort set altid med lærreder med formatet 75×60 cm. Hans foretrukne medium var olie.

Dette er et originalt amerikansk farvelitografi fra 1980, udført på grundlag af et oliemaleri. Fremstår med minimale håndteringstegn.

Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

27 bud

1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK