2138/​432

Stor russisk ampel, forgyldt messing og bronze med fire lysarme og et invendigt lys, skål af hvidt mat glas behængt med prismer i kæder, øverst med røgfang af grønt glas. Louis XVI form, Skt. Pedersborg, 20. årh. H. 113. Diam. 57.

Amplen her er efter model på Pavlovsk paladset i Skt. Pedersborg.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK