2138/432
Stor russisk ampel, forgyldt messing og bronze med fire lysarme og et invendigt lys, skål af hvidt mat glas behængt med prismer i kæder, øverst med røgfang af grønt glas. Louis XVI form, Skt. Pedersborg, 20. årh. H. 113. Diam. 57.
Amplen her er efter model på Pavlovsk paladset i Skt. Pedersborg.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag