1449/504
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-31/1”. Et par lænestole med stel af matforkromet stål, ryg, sider samt løse hynder med betræk af patineret sort skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 2. december 2014
Vurdering
Hammerslag