1947/​322

Samling på 19 europæiske tedåser af henholdsvis fajance og porcelæn i creameware med printed og bemalet dekoration, Elertware, Delftware i underglasur blå, farver med blomster, ensfarvet og lustre m.m. England, Leeds Liverpool og Holland 18.-19. årh. H. 10–14,5 cm.

krakeleringer, Leeds med reparation ved top rand og Leeds repareret på hele dåsen, flere med afslafg ved top rand, misfarvninger

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag