1344/505
Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Lithographie No. 39”, 1977. Sign. Soulages, épreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 56×76. Uindrammet.
Litteratur: Pierre Encrevé og Marie-Cécile Miessner, kat. 88.
Papiret er gulnet.
Moderne kunst og design, 29. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
12 bud