Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
“Havmand”. Figur af blå og grå stentøjsmasse, dekoreret med grå og blå glasur. Usign. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 29,4. L. 36.
Flere større reparationer, enkelt afslag medfølger i løs vægt.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
14 bud