1844/897
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
“Fazzoletti”. Tre tørklædevaser dekoreret med “Zanfirico” i hvidt og klart glas. Lille vase syrestemplet Venini, Murano, Italia. Udført hos Venini. H. hhv. 10/16,5/19. (3)
Almindelig patina, herunder nogle mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag
16 bud