769/​526

Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)

Købt i februar 2007 af Odense Bys Museer.

“Skogsglänta”. Fra serien “Naturen genom människan”. Sign. v.b.-p. 39–44. Olie på lærred. 125×70.

Udstillet: “Konstutställning Vilhelm Bjerke-Petersen - Elsa Thoresen”, Halmstads Musikhandel, 14. jan.-31, jan. 1945, kat. nr. 14.

Moderne kunst, 28. februar 2007

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK