Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. 20. årh.s midte. 201×132.
Slitage langs kanter. Slidte frynser. Senere overkastning af kanter. Mindre reparation ved ene hjørne. Enkelte små reparationer i midterfelt.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021