1611/1549
Kinesisk tallerken, dekoreret i farver med drage på spejl, fane med risgrynsdekoration, bagside dekoreret med blomster og bladværk. kangxi mark. 20. årh. Diam. 26 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, med afslag hvor tallerkenholder stadig sidder samt reparation på kant.
Varia, 17. marts 2016
Vurdering
Hammerslag