Foto endnu ikke klar
891/​189

Ince & Mayhew (, attributed)

George III spejl af forgyldt træ, udskåret med bladværk, rocailler og ornamentik, top med buste af kinesisk herre. England, ca. 1780. H. 115. B. 71.

Spejlt her tilskrives Mayhew & Ince, der leverede møbler til mange husstande i denne periode. Firmaet bestod af et partnerskab mellem møbeldesignere, polstere og møbelsnedkere, grundlagt og ledet af William Ince og John Mayhew i London fra 1759 til 1803.

Litteratur: Et lignende spejl kan ses i Ince & Mayhew, Universal System of Household Furniture fra 1762, dog uden busten.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag