Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010)
“Center of sun”, Paris 1961. Usign. Olie på lærred. 126×136.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 630, april 1997, kat. nr. 159. Ifølge dette katalog er værket signeret og dateret på bagsiden “Ting, Paris 1961”. Dette ikke længere tydeligt, da lærredet er dubleret. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024