Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel, ca. 1972. Usign. Mixed media på masonit. 76×123.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1978–1989” (Malerier-Appendiks til perioden 1957–77, bind 1), nr. 360, gengivet side 350. Proveniens: Kunsthandler Svend Hansen, København. Erhvervet hos denne i 1973.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020