2108/174
Tysk pokal af sølv, baluster form, rigt prydet med masker, vædderhoveder, slanger mm., på fliget fodstykke. Senere låg, indvendigt forgyldt, prydet med soldat. Fodstykke utydeligt stemplet. 19.-20. årh. Vægt i alt 506 g. H. 32 cm.
Fremstår let skæv samt med ujævn fod pga revne samt større reparation ved stamme/fod (muligvis ej samhørende fodstykke). Soldatens spyd mangler spydspidsen.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud