2103/953
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på seks stole med stel af bøg, sæder med flettet papirgarn. Model J 39. Tegnet 1947. Udført hos Kvist Møbler for FDB. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Papirgarn med pletter og skjolder. En stol med større hak/revne i kopstykke.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud