Anthonore Christensen (f. København 1849, d. Usserød 1926)
Palmer ved Monte Pinco, Rom. Sign. monogram Rom 1871. Olie på lærred monteret på malepap. 39×55,5.
Proveniens: Antageligt kunstnerens dødsboauktion 1926 nr. 21.
Enkelte minimale retoucheringer.