1423/​812

Thorvald Bindesbøll (, tilskrevet.)

Skønvirkearmstol af delvist forgyldt nøddetræ. Sæde, ryg og armlæn betrukket med rødt plys. Udført hos snedkermester Anton Kjær med plakette herfra, ca. 1900.

Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Falmet betræk.

Moderne kunst og design, 3. juni 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK