2448/506
Niels Koefoed (, Møbeldesigner)
Ellipseformet gateleg spisebord med top og nedfældbare sideklapper af eg, integrerede samlinger uden beslag. Seks skulpturelle V-formede ben af massiv eg. Model 304. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik, Hornslet i 1960–70erne. H. 73. L. 72/195. B. 130.
Litteratur: Koefoed's katalog 1969.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Nyrestaureret.
Vurdering