F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
“Parti ved Erikshåb. Norup Sogn. Nordvest for Odense Fjord. Otterup ved Kattegat”. Sign. F. C. Kiærschou 1862. Olie på lærred. 37,5×48.
Proveniens: Solgt til Kunstforeningen i København og bortloddet til Fru From i 1863 i Roskilde. Bruun Rasmussen auktion 602, 1994 nr. 465.
To mindre afskalninger med perforering. Minimale krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. juni 2023