2141/9009
Stort fransk cartelur af forgyldt bronze, støbt med vase, maskaron og bånd, skive af hvid emalje med sorte romer og arabertal. Skive og værk sign. Roche á Paris. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 48.
Pendul medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud